Conjugació de Verbs Irregulars en Català: Guia Essencial
Enviado por Comunidad Xuletas y clasificado en Lengua y literatura
Escrito el en
catalán con un tamaño de 14 KB
Absoldre
- Gerundi: absolent
- Participi: absolt, absolta, absolts, absoltes
Indicatiu
- Present: absolc, absols, absol, absolem, absoleu, absolen
- Imperfet: absolia, absolies, absolia, absolíem, absolíeu, absolien
- Perfet: absolguí, absolgueres, absolgué, absolguérem, absolguéreu, absolgueren
Subjuntiu
- Present: absolgui, absolguis, absolgui, absolguem, absolgueu, absolguin
- Imperfet: absolgués, absolguessis, absolgués, absolguéssim, absolguéssiu, absolguessin
Imperatiu
- absol, absolgui, absolguem, absolgueu, absolguin
Anar
Indicatiu
- Present: vaig, vas, va, anem, aneu, van
- Futur: aniré, aniràs, anirà, anirem, anireu, aniran; o bé iré, iràs, irà, irem, ireu, iran
- Condicional: aniria, aniries, aniria, aniríem, aniríeu, anirien; o bé iria, iries, iria, iríem, iríeu, irien
Subjuntiu
- Present: vagi, vagis, vagi, anem, aneu, vagin
- Imperfet: anés, anessis, anés, anéssim, anéssiu, anessin
Imperatiu
- vés, vagi, anem, aneu, vagin
Aprendre
- Gerundi: aprenent
- Participi: après, apresa, apresos, apreses
Indicatiu
- Present: aprenc, aprens, aprèn, aprenem, apreneu, aprenen
- Imperfet: aprenia, aprenies, aprenia, apreníem, apreníeu, aprenien
- Perfet: aprenguí, aprengueres, aprengué, aprenguérem, aprenguéreu, aprengueren
Subjuntiu
- Present: aprengui, aprenguis, aprengui, aprenguem, aprengueu, aprenguin
- Imperfet: aprengués, aprenguessis, aprengués, aprenguéssim, aprenguéssiu, aprenguessin
Imperatiu
- aprèn, aprengui, aprenguem, apreneu, aprenguin
Atendre
- Gerundi: atenent
- Participi: atès, atesa, atesos, ateses
Indicatiu
- Present: atenc, atens, atén, atenem, ateneu, atenen
- Imperfet: atenia, atenies, atenia, ateníem, ateníeu, atenien
- Perfet: atenguí, atengueres, atengué, atenguérem, atenguéreu, atengueren
Subjuntiu
- Present: atengui, atenguis, atengui, atenguem, atengueu, atenguin
- Imperfet: atengués, atenguessis, atengués, atenguéssim, atenguéssiu, atenguessin
Imperatiu
- atén, atengui, atenguem, ateneu, atenguin
Beure
- Gerundi: bevent
- Participi: begut, beguda, beguts, begudes
Indicatiu
- Present: bec, beus, beu, bevem, beveu, beuen
- Imperfet: bevia, bevies, bevia, bevíem, bevíeu, bevien
- Perfet: beguí, begueres, begué, beguérem, beguéreu, begueren
Subjuntiu
- Present: begui, beguis, begui, beguem, begueu, beguin
- Imperfet: begués, beguessis, begués, beguéssim, beguéssiu, beguessin
Imperatiu
- beu, begui, beguem, beveu, beguin
Complaure
- Gerundi: complaent
- Participi: complagut, complaguda
Indicatiu
- Present: complac, complaus, complau, complaem, complaeu, complauen
- Imperfet: complaïa, complaïes, complaïa, complaíem, complaíeu, complaïen
- Perfet: complaguí, complagueres, complagué, complaguérem, complaguéreu, complagueren
Subjuntiu
- Present: complagui, complaguis, complagui, complaguem, complagueu, complaguin
- Imperfet: complagués, complaguessis, complagués, complaguéssim, complaguéssiu, complaguessin
Imperatiu
- complau, complagui, complaguem, complaeu, complaguin
Córrer
- Participi: corregut, correguda, correguts, corregudes
Indicatiu
- Present: corro, corres, corre, correm, correu, corren
- Perfet: correguí, corregueres, corregué, correguérem, correguéreu, corregueren
Subjuntiu
- Present: corri, corris, corri, correm o correguem, correu o corregueu, corrin
- Imperfet: corregués, correguessis, corregués, correguéssim, correguéssiu, correguessin
Imperatiu
- corre, corri, correm o correguem, correu, corrin
Créixer
- Participi: crescut, crescuda, crescuts, crescudes
Indicatiu
- Present: creixo, creixes, creix, creixem, creixeu, creixen
- Perfet: cresquí, cresqueres, cresqué, cresquérem, cresquéreu, cresqueren
Cabre
Indicatiu
- Present: cabo, caps, cap, cabem, cabeu, caben
Subjuntiu
- Present: càpiga, càpigues, càpiga, capiguem, capigueu, càpiguen
Imperatiu
- cap, càpiga, capiguem, cabeu, càpiguen
Canviar
Subjuntiu
- Present: canviï, canviïs, canviï, canviem, canvieu, canviïn
Imperatiu
- canvia, canviï, canviem, canvieu, canviïn
Caure
- Gerundi: caient
- Participi: caigut, caiguda, caiguts, caigudes
Indicatiu
- Present: caic, caus, cau, caiem, caieu, cauen
- Imperfet: queia, queies, queia, quèiem, quèieu, queien
- Perfet: caiguí, caigueres, caigué, caiguérem, caiguéreu, caigueren
- Condicional: cauria, cauries, cauria, cauríem, cauríeu, caurien
Subjuntiu
- Present: caigui, caiguis, caigui, caiguem, caigueu, caiguin
- Imperfet: caigués, caiguessis, caigués, caiguéssim, caiguéssiu, caiguessin
Imperatiu
- cau, caigui, caiguem, caieu, caiguin
Concloure
- Gerundi: concloent
- Participi: conclòs, conclosa, conclosos, concloses
Indicatiu
- Present: concloc, conclous, conclou, concloem, concloeu, conclouen
- Imperfet: concloïa, concloïes, concloïa, concloíem, concloíeu, concloïen
- Perfet: concloguí, conclogueres, conclogué, concloguérem, concloguéreu, conclogueren
Subjuntiu
- Present: conclogui, concloguis, conclogui, concloguem, conclogueu, concloguin
- Imperfet: conclogués, concloguessis, conclogués, concloguéssim, concloguéssiu, concloguessin
Imperatiu
- conclou, conclogui, concloguem, concloeu, concloguin
Collir
Indicatiu
- Present: cullo, culls, cull, collim, colliu, cullen
Subjuntiu
- Present: culli, cullis, culli, collim, colliu, cullin
Imperatiu
- cull, culli, collim, colliu, cullin
Començar
Indicatiu
- Present: començo, comences, comença, comencem, comenceu, comencen
- Perfet: comencí, començares, començà, començàrem, començàreu, començaren
Subjuntiu
- Present: comenci, comencis, comenci, comencem, comenceu, comencin
- Imperfet: comencés, comencessis, comencés, comencéssim, comencéssiu, comencessin
Imperatiu
- comença, comenci, comencem, comenceu, comencin
Conèixer
- Participi: conegut, coneguda, coneguts, conegudes
Indicatiu
- Present: conec, coneixes, coneix, coneixem, coneixeu, coneixen
- Perfet: coneguí, conegueres, conegué, coneguérem, coneguéreu, conegueren
Subjuntiu
- Present: conegui, coneguis, conegui, coneguem, conegueu, coneguin
- Imperfet: conegués, coneguessis, conegués, coneguéssim, coneguéssiu, coneguessin
Imperatiu
- coneix, conegui, coneguem, coneixeu, coneguin
Cruixir
Indicatiu
- Present: cruixo, cruixes, cruix, cruixim, cruixiu, cruixen
Dir
- Gerundi: dient
- Participi: dit, dita, dits, dites
Indicatiu
- Present: dic, dius, diu, diem, dieu, diuen
- Imperfet: deia, deies, deia, dèiem, dèieu, deien
- Perfet: diguí, digueres, digué, diguérem, diguéreu, digueren
Subjuntiu
- Present: digui, diguis, digui, diguem, digueu, diguin
- Imperfet: digués, diguessis, digués, diguéssim, diguéssiu, diguessin
Imperatiu
- digues, digui, diguem, digueu, diguin
Donar
Indicatiu
- Present: dono, dónes, dóna, donem o dem, doneu o deu, donen
Imperatiu
- dóna, doni, donem o dem, doneu o deu, donin
Dur
- Participi: dut, duta, duts, dutes
Indicatiu
- Present: duc, duus o dus, duu o du, duem, dueu, duen
- Imperfet: duia, duies, duia, dúiem, dúieu, duien
- Perfet: duguí, dugueres, dugué, duguérem, duguéreu, dugueren
Subjuntiu
- Present: dugui, duguis, dugui, duguem, dugueu, duguin
- Imperfet: dugués, duguessis, dugués, duguéssim, duguéssiu, duguessin
Imperatiu
- duu o du, dugui, duguem, dueu, duguin
Eixir
Indicatiu
- Present: ixo, ixes, ix, eixim, eixiu, ixen (català oriental); isc, ixes, ix, eixim, eixiu, ixen (català occidental/valencià)
Subjuntiu
- Present: ixi, ixis, ixi, eixim, eixiu, ixin (català oriental); isca, isques, isca, eixim, eixiu, isquen (català occidental/valencià)
Imperatiu
- ix, ixi, eixim, eixiu, ixin
Enaiguar
Indicatiu
- Present: enaiguo, enaigües, enaigua, enaigüem, enaigüeu, enaigüen
- Perfet: enaiguí, enaiguares, enaiguà, enaiguàrem, enaiguàreu, enaiguaren
Subjuntiu
- Present: enaigüi, enaigüis, enaigüi, enaigüem, enaigüeu, enaigüin
- Imperfet: enaigüés, enaigüessis, enaigüés, enaigüéssim, enaigüéssiu, enaigüessin
Imperatiu
- enaigua, enaigüi, enaigüem, enaigüeu, enaigüin
Escriure
- Gerundi: escrivint
- Participi: escrit, escrita, escrits, escrites
Indicatiu
- Present: escric, escrius, escriu, escrivim, escriviu, escriuen
- Imperfet: escrivia, escrivies, escrivia, escrivíem, escrivíeu, escrivien
- Perfet: escriví, escrivires, escriví, escrivírem, escrivíreu, escriviren
Subjuntiu
- Present: escrigui, escriguis, escrigui, escriguem, escrigueu, escriguin
- Imperfet: escrivís, escrivissis, escrivís, escrivíssim, escrivíssiu, escrivissin
Imperatiu
- escriu, escrigui, escriguem, escriviu, escriguin
Esglaïar
Subjuntiu
- Present: esglaï, esglaïs, esglaï, esglaiem, esglaieu, esglaïn
Imperatiu
- esglaia, esglaï, esglaiem, esglaieu, esglaïn
Fer
- Participi: fet, feta, fets, fetes
Indicatiu
- Present: faig, fas, fa, fem, feu, fan
- Imperfet: feia, feies, feia, fèiem, fèieu, feien
- Perfet: fiu, feres, féu, férem, féreu, feren
- Futur: faré, faràs, farà, farem, fareu, faran
- Condicional: faria, faries, faria, faríem, faríeu, farien
Subjuntiu
- Present: faci, facis, faci, fem, feu, facin
- Imperfet: fes, fessis, fes, féssim, féssiu, fessin
Imperatiu
- fes, faci, fem, feu, facin
Fondre
- Gerundi: fonent
- Participi: fos (però confós, etc.), fosa, fosos, foses
Indicatiu
- Present: fonc, fons, fon, fonem, foneu, fonen
- Imperfet: fonia, fonies, fonia, foníem, foníeu, fonien
- Perfet: fonguí, fongueres, fongué, fonguérem, fonguéreu, fongueren
Subjuntiu
- Present: fongui, fonguis, fongui, fonguem, fongueu, fonguin
- Imperfet: fongués, fonguessis, fongués, fonguéssim, fonguéssiu, fonguessin
Imperatiu
- fon, fongui, fonguem, foneu, fonguin
Fugir
Indicatiu
- Present: fujo, fuges, fuig, fugim, fugiu, fugen
Imperatiu
- fuig, fugi, fugim, fugiu, fugin