Conjugació de Verbs Irregulars en Català: Guia Essencial

Enviado por Comunidad Xuletas y clasificado en Lengua y literatura

Escrito el en catalán con un tamaño de 14 KB

Absoldre

  • Gerundi: absolent
  • Participi: absolt, absolta, absolts, absoltes

Indicatiu

  • Present: absolc, absols, absol, absolem, absoleu, absolen
  • Imperfet: absolia, absolies, absolia, absolíem, absolíeu, absolien
  • Perfet: absolguí, absolgueres, absolgué, absolguérem, absolguéreu, absolgueren

Subjuntiu

  • Present: absolgui, absolguis, absolgui, absolguem, absolgueu, absolguin
  • Imperfet: absolgués, absolguessis, absolgués, absolguéssim, absolguéssiu, absolguessin

Imperatiu

  • absol, absolgui, absolguem, absolgueu, absolguin

Anar

Indicatiu

  • Present: vaig, vas, va, anem, aneu, van
  • Futur: aniré, aniràs, anirà, anirem, anireu, aniran; o bé iré, iràs, irà, irem, ireu, iran
  • Condicional: aniria, aniries, aniria, aniríem, aniríeu, anirien; o bé iria, iries, iria, iríem, iríeu, irien

Subjuntiu

  • Present: vagi, vagis, vagi, anem, aneu, vagin
  • Imperfet: anés, anessis, anés, anéssim, anéssiu, anessin

Imperatiu

  • vés, vagi, anem, aneu, vagin

Aprendre

  • Gerundi: aprenent
  • Participi: après, apresa, apresos, apreses

Indicatiu

  • Present: aprenc, aprens, aprèn, aprenem, apreneu, aprenen
  • Imperfet: aprenia, aprenies, aprenia, apreníem, apreníeu, aprenien
  • Perfet: aprenguí, aprengueres, aprengué, aprenguérem, aprenguéreu, aprengueren

Subjuntiu

  • Present: aprengui, aprenguis, aprengui, aprenguem, aprengueu, aprenguin
  • Imperfet: aprengués, aprenguessis, aprengués, aprenguéssim, aprenguéssiu, aprenguessin

Imperatiu

  • aprèn, aprengui, aprenguem, apreneu, aprenguin

Atendre

  • Gerundi: atenent
  • Participi: atès, atesa, atesos, ateses

Indicatiu

  • Present: atenc, atens, atén, atenem, ateneu, atenen
  • Imperfet: atenia, atenies, atenia, ateníem, ateníeu, atenien
  • Perfet: atenguí, atengueres, atengué, atenguérem, atenguéreu, atengueren

Subjuntiu

  • Present: atengui, atenguis, atengui, atenguem, atengueu, atenguin
  • Imperfet: atengués, atenguessis, atengués, atenguéssim, atenguéssiu, atenguessin

Imperatiu

  • atén, atengui, atenguem, ateneu, atenguin

Beure

  • Gerundi: bevent
  • Participi: begut, beguda, beguts, begudes

Indicatiu

  • Present: bec, beus, beu, bevem, beveu, beuen
  • Imperfet: bevia, bevies, bevia, bevíem, bevíeu, bevien
  • Perfet: beguí, begueres, begué, beguérem, beguéreu, begueren

Subjuntiu

  • Present: begui, beguis, begui, beguem, begueu, beguin
  • Imperfet: begués, beguessis, begués, beguéssim, beguéssiu, beguessin

Imperatiu

  • beu, begui, beguem, beveu, beguin

Complaure

  • Gerundi: complaent
  • Participi: complagut, complaguda

Indicatiu

  • Present: complac, complaus, complau, complaem, complaeu, complauen
  • Imperfet: complaïa, complaïes, complaïa, complaíem, complaíeu, complaïen
  • Perfet: complaguí, complagueres, complagué, complaguérem, complaguéreu, complagueren

Subjuntiu

  • Present: complagui, complaguis, complagui, complaguem, complagueu, complaguin
  • Imperfet: complagués, complaguessis, complagués, complaguéssim, complaguéssiu, complaguessin

Imperatiu

  • complau, complagui, complaguem, complaeu, complaguin

Córrer

  • Participi: corregut, correguda, correguts, corregudes

Indicatiu

  • Present: corro, corres, corre, correm, correu, corren
  • Perfet: correguí, corregueres, corregué, correguérem, correguéreu, corregueren

Subjuntiu

  • Present: corri, corris, corri, correm o correguem, correu o corregueu, corrin
  • Imperfet: corregués, correguessis, corregués, correguéssim, correguéssiu, correguessin

Imperatiu

  • corre, corri, correm o correguem, correu, corrin

Créixer

  • Participi: crescut, crescuda, crescuts, crescudes

Indicatiu

  • Present: creixo, creixes, creix, creixem, creixeu, creixen
  • Perfet: cresquí, cresqueres, cresqué, cresquérem, cresquéreu, cresqueren

Cabre

Indicatiu

  • Present: cabo, caps, cap, cabem, cabeu, caben

Subjuntiu

  • Present: càpiga, càpigues, càpiga, capiguem, capigueu, càpiguen

Imperatiu

  • cap, càpiga, capiguem, cabeu, càpiguen

Canviar

Subjuntiu

  • Present: canviï, canviïs, canviï, canviem, canvieu, canviïn

Imperatiu

  • canvia, canviï, canviem, canvieu, canviïn

Caure

  • Gerundi: caient
  • Participi: caigut, caiguda, caiguts, caigudes

Indicatiu

  • Present: caic, caus, cau, caiem, caieu, cauen
  • Imperfet: queia, queies, queia, quèiem, quèieu, queien
  • Perfet: caiguí, caigueres, caigué, caiguérem, caiguéreu, caigueren
  • Condicional: cauria, cauries, cauria, cauríem, cauríeu, caurien

Subjuntiu

  • Present: caigui, caiguis, caigui, caiguem, caigueu, caiguin
  • Imperfet: caigués, caiguessis, caigués, caiguéssim, caiguéssiu, caiguessin

Imperatiu

  • cau, caigui, caiguem, caieu, caiguin

Concloure

  • Gerundi: concloent
  • Participi: conclòs, conclosa, conclosos, concloses

Indicatiu

  • Present: concloc, conclous, conclou, concloem, concloeu, conclouen
  • Imperfet: concloïa, concloïes, concloïa, concloíem, concloíeu, concloïen
  • Perfet: concloguí, conclogueres, conclogué, concloguérem, concloguéreu, conclogueren

Subjuntiu

  • Present: conclogui, concloguis, conclogui, concloguem, conclogueu, concloguin
  • Imperfet: conclogués, concloguessis, conclogués, concloguéssim, concloguéssiu, concloguessin

Imperatiu

  • conclou, conclogui, concloguem, concloeu, concloguin

Collir

Indicatiu

  • Present: cullo, culls, cull, collim, colliu, cullen

Subjuntiu

  • Present: culli, cullis, culli, collim, colliu, cullin

Imperatiu

  • cull, culli, collim, colliu, cullin

Començar

Indicatiu

  • Present: començo, comences, comença, comencem, comenceu, comencen
  • Perfet: comencí, començares, començà, començàrem, començàreu, començaren

Subjuntiu

  • Present: comenci, comencis, comenci, comencem, comenceu, comencin
  • Imperfet: comencés, comencessis, comencés, comencéssim, comencéssiu, comencessin

Imperatiu

  • comença, comenci, comencem, comenceu, comencin

Conèixer

  • Participi: conegut, coneguda, coneguts, conegudes

Indicatiu

  • Present: conec, coneixes, coneix, coneixem, coneixeu, coneixen
  • Perfet: coneguí, conegueres, conegué, coneguérem, coneguéreu, conegueren

Subjuntiu

  • Present: conegui, coneguis, conegui, coneguem, conegueu, coneguin
  • Imperfet: conegués, coneguessis, conegués, coneguéssim, coneguéssiu, coneguessin

Imperatiu

  • coneix, conegui, coneguem, coneixeu, coneguin

Cruixir

Indicatiu

  • Present: cruixo, cruixes, cruix, cruixim, cruixiu, cruixen

Dir

  • Gerundi: dient
  • Participi: dit, dita, dits, dites

Indicatiu

  • Present: dic, dius, diu, diem, dieu, diuen
  • Imperfet: deia, deies, deia, dèiem, dèieu, deien
  • Perfet: diguí, digueres, digué, diguérem, diguéreu, digueren

Subjuntiu

  • Present: digui, diguis, digui, diguem, digueu, diguin
  • Imperfet: digués, diguessis, digués, diguéssim, diguéssiu, diguessin

Imperatiu

  • digues, digui, diguem, digueu, diguin

Donar

Indicatiu

  • Present: dono, dónes, dóna, donem o dem, doneu o deu, donen

Imperatiu

  • dóna, doni, donem o dem, doneu o deu, donin

Dur

  • Participi: dut, duta, duts, dutes

Indicatiu

  • Present: duc, duus o dus, duu o du, duem, dueu, duen
  • Imperfet: duia, duies, duia, dúiem, dúieu, duien
  • Perfet: duguí, dugueres, dugué, duguérem, duguéreu, dugueren

Subjuntiu

  • Present: dugui, duguis, dugui, duguem, dugueu, duguin
  • Imperfet: dugués, duguessis, dugués, duguéssim, duguéssiu, duguessin

Imperatiu

  • duu o du, dugui, duguem, dueu, duguin

Eixir

Indicatiu

  • Present: ixo, ixes, ix, eixim, eixiu, ixen (català oriental); isc, ixes, ix, eixim, eixiu, ixen (català occidental/valencià)

Subjuntiu

  • Present: ixi, ixis, ixi, eixim, eixiu, ixin (català oriental); isca, isques, isca, eixim, eixiu, isquen (català occidental/valencià)

Imperatiu

  • ix, ixi, eixim, eixiu, ixin

Enaiguar

Indicatiu

  • Present: enaiguo, enaigües, enaigua, enaigüem, enaigüeu, enaigüen
  • Perfet: enaiguí, enaiguares, enaiguà, enaiguàrem, enaiguàreu, enaiguaren

Subjuntiu

  • Present: enaigüi, enaigüis, enaigüi, enaigüem, enaigüeu, enaigüin
  • Imperfet: enaigüés, enaigüessis, enaigüés, enaigüéssim, enaigüéssiu, enaigüessin

Imperatiu

  • enaigua, enaigüi, enaigüem, enaigüeu, enaigüin

Escriure

  • Gerundi: escrivint
  • Participi: escrit, escrita, escrits, escrites

Indicatiu

  • Present: escric, escrius, escriu, escrivim, escriviu, escriuen
  • Imperfet: escrivia, escrivies, escrivia, escrivíem, escrivíeu, escrivien
  • Perfet: escriví, escrivires, escriví, escrivírem, escrivíreu, escriviren

Subjuntiu

  • Present: escrigui, escriguis, escrigui, escriguem, escrigueu, escriguin
  • Imperfet: escrivís, escrivissis, escrivís, escrivíssim, escrivíssiu, escrivissin

Imperatiu

  • escriu, escrigui, escriguem, escriviu, escriguin

Esglaïar

Subjuntiu

  • Present: esglaï, esglaïs, esglaï, esglaiem, esglaieu, esglaïn

Imperatiu

  • esglaia, esglaï, esglaiem, esglaieu, esglaïn

Fer

  • Participi: fet, feta, fets, fetes

Indicatiu

  • Present: faig, fas, fa, fem, feu, fan
  • Imperfet: feia, feies, feia, fèiem, fèieu, feien
  • Perfet: fiu, feres, féu, férem, féreu, feren
  • Futur: faré, faràs, farà, farem, fareu, faran
  • Condicional: faria, faries, faria, faríem, faríeu, farien

Subjuntiu

  • Present: faci, facis, faci, fem, feu, facin
  • Imperfet: fes, fessis, fes, féssim, féssiu, fessin

Imperatiu

  • fes, faci, fem, feu, facin

Fondre

  • Gerundi: fonent
  • Participi: fos (però confós, etc.), fosa, fosos, foses

Indicatiu

  • Present: fonc, fons, fon, fonem, foneu, fonen
  • Imperfet: fonia, fonies, fonia, foníem, foníeu, fonien
  • Perfet: fonguí, fongueres, fongué, fonguérem, fonguéreu, fongueren

Subjuntiu

  • Present: fongui, fonguis, fongui, fonguem, fongueu, fonguin
  • Imperfet: fongués, fonguessis, fongués, fonguéssim, fonguéssiu, fonguessin

Imperatiu

  • fon, fongui, fonguem, foneu, fonguin

Fugir

Indicatiu

  • Present: fujo, fuges, fuig, fugim, fugiu, fugen

Imperatiu

  • fuig, fugi, fugim, fugiu, fugin