Diferències entre el català occidental i l'oriental

Enviado por Comunidad Xuletas y clasificado en Lengua y literatura

Escrito el en catalán con un tamaño de 6,35 KB

Fonètica

  • Català Occidental:
    • No existeix la vocal neutra: es fan a/e àtones.
    • Es distingeixen o/u àtones.
    • Es conserva la e tancada del llatí vulgar: ceba.
    • Es mantenen els diftongs qua-gua.
    • Els inicis àtons de paraula en en-, em-, es- sonen amb una a clara: (a)sperar.
    • Sona la i del dígraf -ix-.
    • La consonant palatal fricativa inicial o postconsonàntica s'africa: pan(tx)a.
    • No es reforcen els finals en -r: or, car.
  • Català Oriental:
    • Hi ha la vocal neutra (a/e àtones sonen neutres).
    • Les o/u àtones es neutralitzen en u.
    • La e tancada passa a e oberta i, en el cas del balear, passa a neutra tònica: cEba.
    • Els diftongs qua-gua se simplifiquen en una sola vocal (central: aiga; mallorquí: aigo).
    • Els inicis àtons de paraula en en-, em-, es- sonen neutres: (e)sperar.
    • No sona la i del dígraf -(i)x-.
    • La consonant palatal fricativa inicial o postconsonàntica s'africa: panxa.
    • Es reforcen els finals en r: or(t), car(t).

Morfologia

  • Català Occidental:
    • Plurals antics: hòmens, jovens.
    • 1a persona sing. del present d'indicatiu en -o/-e: canto/cante.
    • Increment incoatiu verbal en -ix: servix.
    • 1a i 3a persones del singular del present de subjuntiu en -e/-a: jo tema, jo cante.
    • 2a persona plural del verb haver: ham anat.
  • Català Oriental:
    • Plurals evolucionats: homes, joves.
    • 1a persona sing. del present d'indicatiu en -u/-i o sense terminació: cant(u)/canti, cant.
    • Increment incoatiu en -eix: serveix.
    • 1a i 3a persones del singular del present de subjuntiu en -i: jo temi, jo canti.
    • 2a persona plural del verb haver: hem anat.

Lèxic

  • Lèxic propi Occidental: espill, xic, coa, granera, arena, melic.
  • Lèxic propi Oriental: mirall, noia, cua, escombra, sorra, llombrígol.

Característiques per blocs dialectals

Plural dels noms

  • Nord-occidental i Valencià: Mantenen la -n- etimològica: hòmens, jòvens.
  • Central, Rossellonès i Alguerès: Perden la n: homes, joves.
  • Balear: Mantenen la -n- etimològica: hòmens, jòvens.
  • Rossellonès: Perden la -n- etimològica: destís, raós.

Gènere del nom i articles

  • Gènere: Canvia en alguns casos: el pols, el sang, la fred.
  • Articles:
    • Nord-occidental: Lo, los, la, les.
    • Valencià i Central: El, la, els, les.
    • Balear: Article salat (es, sa, ets, ses, so, sos), però el, la en certs casos.
    • Alguerès: Lo, los, la, les.
    • Rossellonès: El, la, els, les (convivint amb lo).
  • Articles personals: No s'usen en l'occidental ni en l'alguerès. En el central i rossellonès s'usa En/El, La, i en el balear En i Na.

Demostratius i possessius

  • Demostratius: Aquest, aquell (Central/Balear) vs Este, eixe, aquell (Valencià).
  • Possessius: Meua, teua, seua (Occidental/Valencià) vs Meva, teva, seva (Central). En balear: meu/mia, tou/tua, sou/sua. En rossellonès s'usa llur, llures i la teu (femení).

Numerals i pronoms febles

  • Numerals: Uit, dèsset, diuit, dèneu, vuitanta. En rossellonès s'usen formes afrancesades com quatrevints (80).
  • Pronoms febles:
    • Formes plenes (me, te, se) davant del verb en l'occidental.
    • Formes reforçades (em pentinaré) en el central.
    • Formes plenes en balear: mos han duit.
    • Davant d'infinitiu en alguerès: te dir.
  • Combinacions: CI+CD (li'l preste) en valencià; CI+CD (te la deixo) en central; CD+CI (la te prest) en balear.

Sistemes verbals

  • Present d'indicatiu: Jo canto [o] o cante (Occidental); jo canto [u] (Central); jo canti (Rossellonès); jo cant (Balear/Alguerès).
  • Imperfet d'indicatiu: Cau la -v- (treballae, fee) en alguerès. En rossellonès, desinència en -i (baixavi) i formes com feva, teniva, dieva.
  • Pretèrit perfet: Simple en valencià; perifràstic en la resta.
  • Subjuntiu: Formes en -ara, -era, -ira (cantara) en valencià; -és, -egués (cantés) en central; -às (cantàs) en balear.
  • Verb SER: Usat com a auxiliar en rossellonès (sun arribat) i balear (som anat).
  • Increment incoatiu: -ix (partix) en occidental i balear; -eix (parteix) en central.
  • Altres: Participis en -it i infinitius plans (cúller) en alguerès. Formes arcaiques en balear: duim, fuit, deim.

Sintaxi

  • Frases interrogatives: Participi davant del verb en alguerès (fet l'has?).
  • Frases negatives: Ús de PAS en rossellonès (Veig pas ningú).