Conjugació de Verbs Catalans Fonamentals
Verb *Moldre* - Indicatiu
| Temps | Jo | Tu | Ell/Ella/Vostè | Nosaltres | Vosaltres | Ells/Elles/Vostès |
|---|
| Present | molc | mols | mol | molem | moleu | molen |
| Imperi. | molia | molies | molia | molíem | molíeu | molien |
| Perfet | molguí | molgueres | molgué | molguérem | molguéreu | molgueren |
| Futur | moldré | moldràs | moldrà | moldrem | moldreu | moldran |
| Condicional | moldria | moldries | moldria | moldríem | moldríeu | moldrien |
| Imperatiu | | mol tu | molgui vostè | molguem nos | molgueu vos | molguin ells |
Verb *Moldre* - Subjuntiu
| Temps | Jo | Tu | Ell/Ella/Vostè | Nosaltres | Vosaltres | Ells/Elles/Vostès |
|---|
| Present | molgui | molguis | molgui | molguem | molgueu | molguin |
| Imperi. | molgués | molguessis | molgués | molguéssim | molguéssiu | molguessin |
Formes No Personals del Verb *Moldre*
- Gerundi: molent
- Participi: mòlt
Verb *Fer* - Indicatiu
| Temps | Jo | Tu | Ell/Ella/Vostè | Nosaltres | Vosaltres | Ells/Elles/Vostès |
|---|
| Imperi. | feia | feies | feia | fèiem | fèieu | feien |
| Perfet | fiu | feres | féu | férem | féreu | feren |
| Futur | faré | faràs | farà | farem | fareu | faran |
| Condic. | faria | faries | faria | faríem | faríeu | farien |
Verb *Fer* - Subjuntiu
| Temps | Jo | Tu | Ell/Ella/Vostè | Nosaltres | Vosaltres | Ells/Elles/Vostès |
|---|
| Present | faci | facis | faci | fem | feu | facin |
| Imperi. | fes | fessis | fes | féssim | féssiu | fessin |
Formes No Personals del Verb *Fer*
- Gerundi: fent (Nota: El document original no l'incloïa, s'afegeix per completesa)
- Participi: fet (Nota: El document original indicava "mòlt" sota el subjuntiu de "molde", s'assumeix que era un error de col·locació i s'ha corregit aquí si es refereix a "fer")
Verb *Ser* - Indicatiu
| Temps | Jo | Tu | Ell/Ella/Vostè | Nosaltres | Vosaltres | Ells/Elles/Vostès |
|---|
| Present | sóc | ets | és | som | sou | són |
| Imperi. | era | eres | era | érem | éreu | eren |
| Perfet | fui | fores | fou | fórem | fóreu | foren |
| Futur | seré | seràs | serà | serem | sereu | seran |
Verb *Ser* - Subjuntiu
| Temps | Jo | Tu | Ell/Ella/Vostè | Nosaltres | Vosaltres | Ells/Elles/Vostès |
|---|
| Present | sigui | siguis | sigui | siguem | sigueu | siguin |
| Imperi. | fos | fossis | fos | fóssim | fóssiu | fossin |
Verb *Fer* - Imperatiu (Recuperat de la secció de *Ser*)
Nota: Les formes de l'imperatiu de *fer* es van barrejar amb les de *ser* en el document original. Es presenten aquí per separat:
- Imperatiu (Fer): fes (tu), faci (vostè), fem (nosaltres), feu (vosaltres), facin (ells)
Verb *Saber* - Indicatiu
| Temps | Jo | Tu | Ell/Ella/Vostè | Nosaltres | Vosaltres | Ells/Elles/Vostès |
|---|
| Present | sé | saps | sap | sabem | sabeu | saben |
| Imperi. | sàpiga | sabies | sàpiga | sabíem | sabíeu | sabien |
| Perfet | sabí | saberes | sabí | saberem | sabéreu | saberem |
| Futur | sabré | sabràs | sabrà | sabrem | sabreu | sabràn |
Verb *Saber* - Condicional (Indicatiu)
Nota: Les formes del condicional de *saber* es van barrejar amb el subjuntiu en el document original. Es presenten aquí com a continuació del condicional de *fer* i *ser*:
- Condicional (Saber): sabria, sabries, sabria, sabríem, sabríeu, sabrien
Verb *Saber* - Subjuntiu
| Temps | Jo | Tu | Ell/Ella/Vostè | Nosaltres | Vosaltres | Ells/Elles/Vostès |
|---|
| Present | sàpiga | sàpigues | sàpiga | sapiguem | sapigueu | sàpiguen |
| Imperi. | sabés | sabessis | sabés | sabéssim | sabéssiu | sabessin |
Verb *Anar-se'n* - Indicatiu
| Temps | Jo | Tu | Ell/Ella/Vostè | Nosaltres | Vosaltres | Ells/Elles/Vostès |
|---|
| Present | me'n vaig | te'n vas | se'n va | ens n'anem | us n'aneu | se'n van |
| Imperi. | n'anava | n'anaves | n'anava | n'anàvem | n'anàveu | n'anaven |
| Perfet | n'aní | n'anares | n'anà | n'anàrem | n'anàreu | n'anaren |
Verb *Anar-se'n* - Subjuntiu
| Temps | Jo | Tu | Ell/Ella/Vostè | Nosaltres | Vosaltres | Ells/Elles/Vostès |
|---|
| Present | me'n vagi | te'n vages | se'n vagi | ens n'anem | us n'aneu | se'n vagen |
| Imperi. | me'n anés | te'n anessis | se'n anés | ens n'anèssim | us n'anèssiu | se'n anessin |
Formes No Personals del Verb *Anar-se'n*
- Gerundi: anant-se'n
- Participi: anat (Forma composta: se n'ha anat)