Comparativa de trets lingüístics entre el català occidental i oriental

Enviado por Comunidad Xuletas y clasificado en Lengua y literatura

Escrito el en catalán con un tamaño de 19,25 KB
Actualizado el

Resumen

Aquest document compara els principals trets fonètics, morfològics i lèxics dels dialectes del català occidental (nord-occidental, valencià i alguerès) i oriental (central, rossellonès i balear). Permet identificar les diferències en el vocalisme, els consonants, els articles, els pronoms, la conjugació verbal i el vocabulari entre les dues grans branques de la llengua.

Puntos clave

  • El català occidental manté el vocalisme àton amb tres vocals (neutra, i/u), mentre que l'oriental, en molts casos, no distingeix la neutra.
  • L'alguerès no té neutra i pronuncia [a] en lloc de la vocal neutra.
  • En el català occidental, els verbs en -re mantenen l'accent clàssic: creïa, caïa.
  • En el català oriental, els verbs acabats en -re fan formes com creïa, ria (reia) a l'imperfet d'indicatiu.
  • La diferència entre b oclusiva i v labiodental es manté en el valencià i a l'alguerès, però no al català central.
  • En el català occidental, els articles són lo, los, la, les; en l'oriental, el, la, els, les.
  • Els articles personals no s'usen en el català occidental, mentre que en l'oriental s'empren en/el, la.
  • El pretèrit perfet perifràstic és propi de l'occidental, mentre que l'oriental usa el simple.

Resumen generado con IA a partir del documento. Ponte a prueba

àmbitstrets lingüísticsCATALÀ OCCIDENTALCATALÀ ORIENTAL
Nord-OccidentalValenciàCentralRossellonèsBalearAlguerès
FONÈTICA DE VOCALSVocalisme tònic amb set vocals (a, i, u, e/o obertes i tancades)SÍSÍSÍ

NO

(no té obertes-tancades)

NO

(Té la neutra tònica)

SÍ
Vocalisme àton amb tres vocals (neutra, i/u)

NO

(afegeix e/o tancades)

NO

(afegeix e/o tancades)

SÍSÍSÍ(afegint [o] en algun cas)

NO

(no tenen neutra i fan [a])

Canvis de vocals

La e inicial sona a: astel

Algunes e àtones es tanquen en i: ginoll

La a final àtona sona e oberta: terre

La o inicial es diftonga: auliva

La e àtona inicial + s/n es pronuncia a: antendre

Les e/o són més obertes que als altres dialectes

La e àtona inicial + s/n es pronuncia a: antendre

O àtona passa a u: c[u]lom

O tancada passa a u: Canigú

e àtona passa a i davant palatal: Russillú

O àtona sona o (excepte a Menorca i Eivissa)

O àtona passa a u: c[u]lom
Canvis d'accentuacióVerbs en -re, mantenen accent clàssic: creïa, caïa (Imp. Ind.)Mots esdrúixols esdevenen plans: musica
Diftongs

QUA-GUA fa CO-GO

aigo

QUA-GUA fa CO-GO

aigo

ai apareix sense evolucionar (maití)
FONÈTICA DE CONSONANTSSÍSÍ(però a pocs llocs)

SÍ

(i de vegades desapareix la i: fulla-fuia-fua

Iodització (LL es pronuncia I)SÍSÍ(però a pocs llocs)

SÍ

(i de vegades desapareix la i: fulla-fuia-fua

Diferència entre b oclusiva i v labiodentalNOSÍNOSÍSÍ
Pronúncia de les -r finalsNOSÍ(sonen sempre)

NO

(amb excepcions: mar, cor...)

SÍ

Es reforcen amb -t: ort, purt

NO(sonen sempre)NOals pol.lisílabs però es reforça als monosíl.labs (ort)
Metàtesi de la rLa r sovint canvia de lloc: drinte 'dintre',
Emmudiment de sons oclusius finals: camp, alt, tombSÍNO(sonen sempre)SÍNO(sonen sempre)NO(sonen sempre)
Pronúncia de la i del dígraf ix: 'caixa'SÍsíNO

SÍ

Desapareix la x en posició final: pei,

Elisió de la -d- epentèticaNOSÍ.venre, tinre
-D- intervocàlicaDesapareix: cremà
-S- intervocàlicacau: camia (camisa)
Assimilacions consonàntiquesSÍ:dissatte
Dígrafs LL-NYEsdevenen L i N respectivament:an (any), bel (bell)
Grup TLbatle, espatla
D i L intervocàliquesPassen a -r-: cara (cada)
R+ consonantPassa a l: gelmà
X-G inicial, intervocàlica o darrera consonant

S'africa

txicot, pudjar,

MORFOLOGIAPlural dels nomsMantenen -n- etimològica: hòmens, jòvensperden la n: homes, jovesperden -n- etimològica: destís, raósMantenen -n- etimològica: hòmens, jòvens
Gènere del nomCanvia: el pols, el sang, la fred
ArticlesLo, Los, La, LesEl, La, Els, Les

El, La, Els, Les

(salat a la zona de la Costa Brava)

El, Lo conviuen Es,Sa,Ets, Ses, So, Sos (però El,La en certs casos)Lo,Los,La,Les
Articles personals No s'usenNo s'usen En/El, La En/El, La En i NaNo s'usen
DemostratiusAquest,aquellEste,Eixe,AquellAquest, aquell
PossessiusMeua, teua, seuaMeua,Teua,SeuaMeva, teva..

Llur, llures

La teu (femení)

meu/mia, tou/tua,sou/sua,

nostro/a, vostro/a, d'ell/a

NumeralsUit, dèsset,diuit, dèneu, vuitanta

Afrancesats:

quatrevints (80)

Pronoms febles formes plenes. me, te, sefavant verbformes reforçades davant verb: em pentinaréDavant infinitiu: te dirformes plenes: mos han duit
Combinacions pronoms feblesCI+CD:li'l preste , lila, li'ls, li'nCI+CD : te la deixoCD+CI:la te prest
Present Indicatiu

jo canto [o]

o bé cante

jo cante

(2a i 3a conj. sense desinència : jo perd, jo dorm

jo canto [u]jo canti

Jo cant

i desinències antigues en 1a i 2a plurals: cantam, cantau

jo cant
Imperfet Indicatiu

Cau la -v- / -i-: treballae fee

1a conj: cantaia, cantaies

verbs acabats en -re fan formescom creïa, ria (reia)jo cantava, jo teniadesinència en -i: jo baixaviConjugats amb -v- feva, teniva, dieva
Pretèrit perfetperifràsticSimpleperifràstic
Subjuntius-ara-era- ira: cantara, volguera, serviracantés, volgués, servísDesinències antigues:cantàs, cantassis
Verb SER Usat com a auxiliar: sun arribat

1.p.s.Present Ind. : som .

Usat com a auxiliar: som anat

Increment incoatiu -ix: partix -ix: partix -eix: parteix
Altres formes verbals Molts participis en -it i molts infinitius plans (cúller)Arcaiques: duim,fuit,deim
Frases interrogatives participi davant verb: fet l'has?
Frases negatives Només amb PAS: Veig pas ningú
LÈXICLèxic propiapegar, corder, entrepusar, espill, moixó, melic,sellóa poqueta nit, colp, creïlla, llauraor, llavar, roí, safanòria,vesprà

sorra, escombra, nen,noi, llombrígol

mels de la cara (pòmuls), nugues (nous), oliu (olivera), pallago (noi)doblers, horabaixa, al.lot/a, moix, capell, nin/a
Influència d'altres llengüesarabismes, mossarabismes i castellanismesoccitanismes i gal.licismes, castellanismesanglicismes al menorquí, arabismes a la toponímiasardismes, italianismes, castellanismes
Arcaismesca, cercar, eixir, oir, quelcomfroment, gonella, lllong
Diminutiusxicoteta,  Vicentet

Preguntas frecuentes

Quina diferència hi ha entre el català occidental i l'oriental en el vocalisme àton?

El català occidental manté un vocalisme àton amb tres vocals (neutra, i/u), mentre que l'oriental, en molts dialectes, no distingeix la neutra. L'alguerès, per la seva banda, no té neutra i fa [a].

Com es formen els articles en català occidental i oriental?

En occidental s'usen lo, los, la, les. En oriental s'usen el, la, els, les, tot i que en alguns dialectes conviuen formes com lo i el.

Quin és el pretèrit perfet més característic de cada branca?

El català occidental usa el perfet perifràstic, mentre que l'oriental usa el pretèrit perfet simple.

Ponte a prueba

Tarjetas de repaso

Pulsa una tarjeta para ver la respuesta.

Test

1. Quin dialecte manté la vocal neutra en el vocalisme àton amb tres vocals?
2. Com es pronuncia la a final àtona en el català nord-occidental?
3. Quin article usa el català oriental?
4. Quina és la forma verbal de l'imperfet dels verbs acabats en -re en el català oriental?
5. Quin dialecte no distingeix la b oclusiva de la v labiodental?
6. Quin tipus de pretèrit perfet usa el català occidental?

Preguntas generadas con IA a partir del documento: comprueba las respuestas con el texto.