Anàlisi de la Tributació de l'IRPF

Enviado por Programa Chuletas y clasificado en Economía

Escrito el en catalán con un tamaño de 4,34 KB

IRPF: Anàlisi de la Tributació

Tributació per separat

Família 1

Primer perceptor: 30.000 - 2.000 = 28.000 (Base Liquidable)
Quota: 4.249,73 + (28.000 - 17.707,20) * 28% = 7.131,71
Tipus mig: 7.131,71 / 28.000 = 25,47%

Segon perceptor: 30.000 - 2.000 = 28.000
Quota: 4.249,73 + (28.000 - 17.707,20) * 28% = 7.131,71
Tipus mig: 7.131,71 / 28.000 = 25,47%

Quota total família 1: 14.263,42; Tipus mig: 25,47%

Família 2

Primer perceptor: 60.000 - 2.000 = 58.000
Quota: 16.081,73 + (58.000 - 53.407,20) * 43% = 18.056,63
Tipus mig: 18.056,63 / 58.000 = 31,13%

Quota total família 2: 18.056,63; Tipus mig: 31,13%

Tipus marginal: (18.056,63 - 7.131,71) / (58.000 - 28.000) = 36,41%
El tipus mig és inferior al marginal, per la qual cosa podem concloure que es tracta d'un impost progressiu. La quantitat que es paga, expressada en percentatge de la renda, creix a l'augmentar la renda. La deducció fixa beneficia les rendes més baixes. Dues unitats familiars amb la mateixa renda global no paguen la mateixa quota, ja que dependrà de la distribució de les rendes entre els membres.

Tributació conjunta

Família 1

30.000 + 30.000 = 60.000 - 5.000 = 55.000 (Base Liquidable)
Quota: 16.081,73 + (55.000 - 53.407,20) * 43% = 16.766,63
Tipus mig: 16.766,63 / 55.000 = 30,48%

La família 1 surt perjudicada amb la tributació conjunta, ja que la tributació és superior en 2.503,21€ (16.766,63 - 14.263,42).

Família 2

60.000 + 0 = 60.000 - 5.000 = 55.000 (Base Liquidable)
Quota: 16.081,73 + (55.000 - 53.407,20) * 43% = 16.766,63
Tipus mig: 16.766,63 / 55.000 = 30,48%

La família 2 es veu beneficiada en 1.290,00€ (18.056,63 - 16.766,63) de menor quota.

Utilització d'escales de gravamen diferents

Família 1: 30.000 + 30.000 = 60.000 - 5.000 = 55.000 (Base Liquidable)
Quota: 14.452,58 + (55.000 - 53.407,20) * 39% = 15.073,77

Sistema splitting/quocient familiar

Família 1: 30.000 + 30.000 = 60.000 - 5.000 = 55.000
Base Liquidable càlcul: 55.000 / 2 = 27.500
Quota: 4.249,73 + (27.500 - 17.707,20) * 28% = 6.991,71
Quota unitat familiar: 2 * 6.991,71 = 13.983,42

Percentatge de la renda

Família 1: 30.000 + 30.000 = 60.000 - 5.000 = 55.000
Base liquidable: 27.500 + 0,80 * 27.500 = 49.500
Quota: 8.533,73 + (49.500 - 33.007,20) * 37% = 14.636,07

Exclusió de la renda del segon perceptor

Quota individual: 6.991,71; tipus mig = 6.991,71 / 27.500 = 25,42%
Quota segon membre: 27.500 * 25,42% = 6.991,71
Total quota unitat familiar: 13.983,42

Càrrega fiscal dividends (abans 2007)

Individu A

Benefici abans impostos: 15.384,62€ (10.000 / 0,65)
Quota IS: 5.384,62€
Base Imposable IRPF: 10.000 * 1,4 = 14.000€
Quota Íntegra: 43% * 14.000 = 6.020€
Deducció doble imposició: 40% * 10.000 = 4.000€
Quota resultant: 2.020€
Tributació total dividends: 5.384,62 + 2.020,00 = 7.404,62€ (48,13%)

Individu B

Benefici abans impostos: 3.076,92€ (2.000 / 0,65)
Quota IS: 1.076,92€
Base Imposable IRPF: 2.000 * 1,4 = 2.800€
Quota Íntegra: 24% * 2.800 = 672€
Deducció doble imposició: 40% * 2.000 = 800€
Quota resultant: -128€
Tributació total dividends: 1.076,92 - 128 = 948,92€ (30,84%)

Càrrega fiscal dividends (després 2007)

Individu A

Base imposable: 10.000 - 1.500 = 8.500€
Quota Íntegra: 8.500 * 18% = 1.530€
Tributació total: 5.384,62 + 1.530 = 6.914,62€ (44,95%)

Individu B

Base imposable: 2.000 - 1.500 = 500€
Quota Íntegra: 500 * 18% = 90€
Tributació total: 1.076,92 + 90 = 1.166,92€ (37,92%)

Càrrega fiscal dividends (sense deducció 1.500€)

Individu A

Base Imposable: 10.000€
Quota Íntegra: 10.000 * 18% = 1.800€
Tributació total: 5.384,62 + 1.800 = 7.184,62€ (46,70%)

Individu B

Base Imposable: 2.000€
Quota Íntegra: 2.000 * 18% = 360€
Tributació total: 1.076,92 + 360 = 1.436,92€ (46,70%)

L'eliminació de l'exempció perjudica les rendes més baixes i beneficia les altes.

Entradas relacionadas: