Naturalesa

Enviado por Programa Chuletas y clasificado en Física

Escrito el en catalán con un tamaño de 5,48 KB

PAU 2010

- Fem incidir radiació electromagnètica d’una freqüència determinada... e 6,00·1016Hz A) E=W+EC, W=h·vllindar=6,62·10-34·6,00·1016=3,97·10-17J, E=W+Ec=1,06·10-16J, E=h·vind, vind.= E/h=1,60·1017Hz. B) fotons: c=λ·v, λ=c/v= 3,00·108/1,60·1017=1,88·10-9m, electrons: pe· λe=h, Ec= ½ m·v2, ve=(arrel) 2Ec/me= 1,21·107m/s, λe=h/pe=h/me·ve=6,01·10-11m

- La gràfica següent mostra la variació de la massa d’una mostra de iode 131... A) de la gràfica: t=8dies (temps fins que la massa es redueix a la meitat), N=N·e-λt , λ= ln2/T=8,66dies, M(40 dies)=M·e-λt=100·e-ln2/8 ·40=3,1g  B) les partículλes β són electrons. ∆E=∆m·c2,  ∆m=(m(Xe)+m(e))-m(I), ∆m=(130,904533+5,486·10-4)-130,906125=-1,043·10-3u=-1,732·10-30kg., ∆E=∆m·c2=-1,559·10-13J que és l’energia alliberada en desintegrar-se un ió de iode-131.

- Una radiació ultraviolada de λ = 200 nm incideix... A) energia dels fotos incidents: Ei=h·f=9,945·10-19J=6,21eV, c=λ·f, f=c/ λ=1,50·1015Hz, efecte fotoelèctric: Ei=W+Ee, W=Ei-Ee=6,21-1,97=4,24eV (=6,79·10-19J)  B) Ee= ½ m·v2, v=(arrel) 2·Ee/me=8,32·105m/s, pe· λe=h, λ=h/meve=8,75·10-10m

PAU 2009

- Un experiment consisteix a fer penetrar un raig làser de llum vermella des de... A) n1·sin i=n2·sin r, n2=n1·sin i /sin r= 1·sin20/sin14,90=1,33

- Les radiacions UV tenen una longitud d’ona d’entre 15 i 400 nanòmetres... (B)

- Una font lluminosa emet llum monocromàtica de 550 nm amb una potència de... A) W=2,1eV=2,1eV·1,60·10-19J/1eV =3,36·10-19J, E=W+Ec, Ec=E-W=hv-W=h·c/λ –W=6,626·10-34·3,00·108/550·10-9 -3,36·10-19=2,54·10-20J, on c=λv B) E(1 fotó)=hv=h· c/λ =3,61·10-19J, E(font)=P·∆t=2·10-3·60=0,12J, E(font)=E(1 fotó)·Nf, Nf=E(font)/E(1 fotó)=0,12/3,61·10-19=3,32·1017fotons



PAU 2008

- Una radiació de llum ultraviolada, d’una freqüència d’1,5 · 1015Hz... A) hvincident=hvllindar+Ee, Ee=h(vincident-vllindar)=6,62·10-34(1,5·1015-1,1·1015)=2,65·10-19J B) energia de la radiació incident: E=hv, però c=λv, E=hv=h· c/λ=6,62·10-34·3·108/3·10-7=6,62·10-19J, energia llindar E=hv=6,62·10-34·1,1·1015=7,28·10-19J, no es produirà efecte fotoelectric ja que l’energia dels fotos de la llum incident és menor que l’energia llindar (que és l’energia mínima perque es produeixi l’efecte fotoelèctric).

- Un raig de llum de color groc de 580 nm es propaga per l’aire a una velocitat... A) v=λf, f=v/ λ=3,0·108/580·10-9=5,2·1014Hz, n=c/v, v=c/n=3,0·108/1,55=1,9·108m/s B) fvidre=faire=5,2·1014Hz, λvidre=vvidre/fvidre=1,9·108/5,2·1014=3,6·10-7m

PAU 2007

- En una experiència de laboratori fem incidir un raig de llum vermella amb diferents angles d’incidència.... A) n1 · sin i=n2·sin r, n1=1 (aire), n2 és el pendent de la recta, n2=0,75 – 0/0,54 – 0 = 1,39, n2=c/v2, v2=c/n2=2,16·108m/s

- Un raig de llum viatja des d’un medi d’índex de refracció 1,2 a... 37º, 1,6... A) n1 · sin α1=n2·sin α2, 1,2·sin 37º= 1,6·sin α2, α2= 26,8º B) com que n1<n2 – α1> α2 , No es pot donar reflexió total.

PAU 2006

- Calculeu el valor de la longitud d’ona d’un fotó d’energia 3 keV... A) λ=c/γ, E=h·γ, λ=ch/E, λ=4,1·10-10m

- Se sap que un determinat metall experimenta l’efecte fotoelèctric quan s’hi... A) λ=c/γ, γ=c/λ= 3·108/6·10-7=5·1014Hz B) E=h·γ, E=3,3·10-19J = 2eV, E>E0(1eV), Si que es produeix l’efecte fotoelèctric.

- Calculeu l’energia i la quantitat de moviment dels fotons de llum roja de longitud d’ona λ = 600 nm... A) E=h·γ, λ=c/ γ, E=hc/λ, E=3,3·10-19J, p=h/λ, p=1,1·10-27kg·m/s

Entradas relacionadas:

Etiquetas:
la grafica seguent mostra la variacio de massa iode 131 un raig de llum de color groc de 580 nm calculeu l’energia i la quantitat de moviment dels fotons de llumroja de longitud d’ona λ = 600 nm. fem incidir radiacio electromagnetica Un raig de llum vermella que es propaga per l'aire en una experiencia de laboratori fem incidir unr aig de llum vermella amb diferents angles un raig de llum de color groc 580 nm es propaga ès l'aire a una velocitat de calculeu lenergia i la longitud dona dun foto de 1015 hz de frequencia. una font lluminosa emet llum monocroma de 550nm solucions quantitat de moviemnt del fotons llum roja una font lluminosa emet llum monocromàtica de 550 nm fem incidir una radiacio electromagnetica d'una frequencia determinad 1eV=2,6*10^-19 J una font emet llum de 550 una font emet llum monocromatica de 550 un raig de llum viatja des d'un medi d'index de refracció 1,2 PAU 07 un experiment consisteix a fer penetrar un raig làser de llum vermella des de l'aire un raig de llum de color groc de 580 nm es propaga una radiació ultaviolada de una font lluminosa emet llum monocromàtica una radiació de llum ultraviolada, d'una freqüència energia llindar una font lluminosa emet llum monocromatica de 550nm amb una potència una font lluminosa emet monocroma 550 nm La gràfica següent mostra la variació de la massa d'una mostra de iode 131 un experiment consisteix a penetrar un raig làser de llum vermella una font lluminosa emet de 550nm una font de llum monocromatica emet un experiment consisteix a fer penetrar solucio